Novinky

01. 12.
2020

Závěrečný koncert festivalu Hudba tisíců Mahler- Jihlava 2020

Krásný program, který připomenul nejen výročí Gustava Mahlera, ale i dalšího rodáka z Vysočiny Vítězslava Nováka, přednesli 30. 11. v liduprázdném DKO Jihlava Eva Garajová, Komorní Filharmonie Pardubice a Marek Štilec. On line přenos zajistila společnost Pozitiv. Velké poděkování všem a na shledanou v době nekovidové! 

26. 11.
2020

Závěrečný koncert 30.11. on line průvodní slovo

Závěrečný koncert festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2020 připomíná nejen osobnost Gustava Mahlera (1860 – 1911) a jeho určitě nejpopulárnější skladbu Adagietto ze Symfonie č. 5. O této čtvrté části Symfonie č. 5, která vznikala v letech 1901 a 1902, se často tvrdí, že to byl jakýsi milostný dopis Mahlerově manželce Almě. V každém případě užití této velmi intimní hudby spojující zvuk smyčců a harfy ve filmu Luchina Viscontiho Smrt v Benátkách z roku 1971 byla důležitým krokem Mahlerova „znovuobjevení“ v sedmdesátých letech dvacátého století. Mahler byl v té době na vrcholu štěstí jak v osobním tak v profesionálním životě, úspěšný šéf Vídeňské dvorní opery, šéfdirigent Vídeňských filharmoniků a postupně stále více úspěšný skladatel.

Antonín Dvořák (1841 – 1904) do Vídně v devadesátých letech devatenáctého století zajížděl a teoreticky mohl operní představení pod taktovkou Gustava Mahlera vidět. V každém případě se zachovala korespondence, v níž Dvořák a Mahler jednají o případném provedení opery Rusalka ve Vídeňské dvorní opeře. I když nakonec k provedení Rusalky pod taktovkou Mahlera nedošlo, Mahler dirigoval některé Dvořákovy skladby. Ve Vídni zazněla také 4. února 1881 v podání tenoristy Gustava Waltera, jemuž je dílo věnováno, premiéra Dvořákových Cigánských melodií, op. 55. Samozřejmě na německý text Adolfa Heyduka. Později bylo dílo uvedeno do češtiny a stalo se trvalou součástí repertoárů českých i světových pěvců. V roce 2014 požádali členové Komorního orchestru Vídeňské filharmonie a barytonista Thomas Hampson Sylvii Bodorovou, aby cyklus původně napsaný pro zpěv a klavír, instrumentovala pro komorní orchestr a v této podobě dílo několikrát ve Vídni, v místě své původní premiéry, a na zájezdech Vídeňské filharmonie, zaznělo. V této verzi, v instrumentaci Sylvie Bodorové, zazní i na závěrečném koncertu festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2020 v Jihlavě.

Vítězslav Novák (1870 – 1949) je letošním jubilantem a rodákem z Vysočiny, kde se v Kamenici nad Lipou před 150 lety narodil. Tento skladatel a významný hudební pedagog se v roce 1896 setkal na prázdninách ve Velkých Karlovicích s moravským folklórem, který ho významně stejně jako později slovenský folklór, ovlivnil. Jedním z výsledků Novákova zájmu o hudební folklór Slovenska bylo postupné vydání šesti sešitů Slovenských spevů, které vycházely od roku 1901 až do roku 1936. Vyšlo tak celkem 80 úprav slovenských lidových písní z různých oblastí Slovenska pro zpěv a klavírní doprovod. V roce 1930 Vítězslav Novák vybral z tohoto rozsáhlého souboru úprav 36 písní a instrumentoval je pro orchestr. Rukopis této orchestrální verze je uložen v Českém muzeu hudby a v rámci jubilea Vítězslava Nováka připravil pět z těchto instrumentovaných písní muzikolog Jiří Štilec pro provedení na festivalu Hudba tisíců. V této orchestrální verzi zazní tyto písně jako světová premiéra. Jestliže Mahlerovo Adagietto patří k nejpopulárnějším a nejčastěji hraným skladbám Gustava Mahlera, pak pětivětá Slovácká suita z roku 1903  - vzniká tedy takřka ve stejné době jako Adagietto - zase zaujímá stejné místo v díle Vítězslava Nováka. Pět částí Slovácké suity zobrazuje s využitím typických moravských folklorních prvků jakési stylizované a idealizované „momentky“ ze života na Slovácku, od ranní mše, přes obraz dětí a zamilovaného páru, tanečního reje až k nočnímu uklidnění. Dílo paří k vrcholným a stále aktuálně sdělným skladbám Novákova tvůrčího odkazu.

On line stream na stránkách a fcb Mahler-Jihlava Hudba tisíců - www.facebook.com/hudbatisicu, ArcoDiva, Komorní filharmonie Pardubice, Rádio Classic, Klasika Plus, zajišťuje společnost Pozitiv, která stream uvede i na svých stránkách.


22. 11.
2020

Smutný listopad ....

Všechny listopadové koncerty festivalu Mahler-Jihlava Hudba tisíců musely být zrušeny s ohledem na vládní opatření. Tak alespoň ten závěrečný dáme online!

12. 11.
2020

Aktuálně

Vážení přátelé, 19. ročník MHF Hudba tisíců Mahler-Jihlava 2020 bohužel své listopadové koncerty musel zrušit. Slavnostní závěrečný koncert 30. listopadu od 19:00 v DKO Jihlava bude pravděpodobně bez publika, ale intenzivně připravujeme online přenos na několika platformách ve spolupráci s Agenturou Pozitiv. 


21. 09.
2020

Zářijový týden festivalu byl nádherný

16. září v presbytáři kostela Povýšení sv. Kříže jsme se přenesli do středověku, slovo, gregoriánský chorál a jedinečný prostor navodili atmosféru dokonale. K tomu ohromující kresba laserem, duše v očistci mám stále před očima. TUTTI nezklamalo ani bez dirigenta! Petr Vronský a Moravská filharmonie Olomouc předvedli opravdu špičkové provedení 5. symfonie Gustava Mahlera, je vidět, že orchestr i dirigent věnovali přípravě velkou pozornost a poradili si s nelehkým kostelním prostorem. Standing ovation naprosto zaslouženě!!! Díky všem....

21. 09.
2020

Orchestr TUTTI nakonec bez dirigenta!

Naše plány poněkud zhatil Covid 19, ale orchestr TUTTI to zvládl skvěle, na jedničku!!! I bez dirigenta zahrál a přispěl k slavnostní atmosféře při zahájení festivalu. Paní primátorka s ředitelem festivalu pak položili květinu k soše Gustava Mahlera.

15. 09.
2020

Zahájení festivalu a koncert dechového orchestru TUTTI

V pátek 18. září oficiálně zahájíme letošního festivalu Mahler Jihlava. Hlavní bod programu bude představovat dechový orchestr TUTTI při ZUŠ Jihlava, pod vedením Jana Noska. 
Celý koncert proběhne v plenéru - v parku Gustava Mahlera, od 15:00. Počasí by k nám mělo být vlídné, těšíme se na Vás!  

26. 08.
2020

Festival se vrací do Nové Říše

Již 10. září se opět vrátí festival Mahler Jihlava Hudba tisíců! Konkrétně se tak stane v novoříšském klášteře od 18:00 - Wranitzky Kapelle s Vilémem Veverkou, pod vedením Marka Štilce. 
Na programu budou skladby autorů napříč klasicismem: Domenico Cimarosa, Pavel Vranický, Joseph Haydn -
Festivalový autobus odjíždí v 16:30 od hotelu Gustava Mahlera v Jihlavě.
Těšíme se!

02. 07.
2020

Mahler Hour také v Kalištích u Mahlera 7. července

V rámci akce pořádané Mahler Foundation která spojuje všechny společnosti G. Mahlera po celém světě proběhne i virtuální návštěva rodného domu v Kalištích u Humpolce.  

23. 06.
2020

Prodej vstupenek i v knihkupectví Jitka!

Jsme moc rádi, že nám pomůže s prodejem vstupenek tradičně i knihkupectví Jitka Dominikánská 1329, Jihlava. Milé paní Křivánkové moc děkujeme!!! Jiří Rajniš vystoupí na festivalu nejen 7. července na obou slavnostních koncertech k 160. výročí, ale i v netradiční úpravě Mahlerových písní pro dechový octet. Tuto událost si nenechá ujít ani Česká televize!!! 


jihlava.cz
kr-vysocina.cz
mkcr.cz