Novinky

05. 11.
2014

GALA KONCERT 17.12.2014

Srdečně zveme všechny návštěvníky na mimořádný koncert který spolupřádá Asociace hudebních festivalů.

05. 11.
2014

GALA KONCERT 17.12.2014

Na sklonku letošního roku, 17. prosince, se uskuteční koncert, kterým vyvrcholí oslavy Roku české hudby 2014. Už místo konání svědčí o tom, že se bude jednat o mimořádnou událost. Zatímco obyčejně se velké akce konané v Praze spokojí s prostory Rudolfina či Obecního domu, v tomto případě si návštěvníci užijí Prodanou nevěstu a další české hudební poklady v prostoru pražské O2 Areny. Na galakoncertu vystoupí česká i světová špička interpretačního umění za doprovodu unikátního symfonického orchestru, který bude složen ze zástupců všech symfonických orchestrů sdružených v ASOPS České republiky včetně zástupců České filharmonie. Zazní výlučně česká hudba, árie ze Smetanových a Dvořákových oper pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši zazpívají Eva Urbanová, Adam Plachetka a zahraniční hosté Ana María Martínez a Ramón Vargas.

Závěrečný galakoncert Roku české hudby 2014 je jedním z nejvýznamnějších a největších projektů, který pořádá Asociace hudebních festivalů České republiky a Bestsport Arena, a.s.. K realizaci koncertu se dále spojili Asociace profesionálních symfonických orchestrů a sborů ČR a Hlavní město Praha. Rok české hudby, který bude završen právě tímto galakoncertem, přispěje k zvýšení obecného povědomí o české hudbě v tuzemsku i v zahraničí a posílí rovněž prestiž české kultury a potažmo celé České republiky na mezinárodní scéně. Koncert bude prestižní společenskou událostí, která podpoří i pozici a dobré jméno partnerů podílejících se na jeho realizaci.

Program galakoncertu

SÓLISTÉ: Ana María Martínez, Eva Urbanová, Ramón Vargas, Adam Plachetka

DIRIGENT: Jakub Hrůša

ORCHESTR A SBOR: české profesionální orchestry a sbory

 

20. 10.
2014

Výherci soutěže

Výherci slosování útržků vstupenek: Josef Holub, Zdenka Koutná, Josef Škorpík, Bohuslav Večeřa, M. Havlíčková.

Všem výhercům gratulujeme a posíláme nové cd českých koled Štědrý večer nastal.

09. 10.
2014

Štefan Margita 5. října Jihlava OZVĚNY FESTIVALU

Prohlédněte si v sekci Fotogalerie snímky z koncertu v kostele Povýšení sv. Kříže, autor Jan Černo

25. 09.
2014

Štefan Margita 5. října v Jihlavě

Koncert "Ozvěny festivalu" , který se koná 5. října 2014 od 18,00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže připomene památku dirigenta Gerda Albrechta a pomůže rekonstrukci originálu notového materiálu opery Alfred,  Antonína Dvořáka. Z této neznámé opery, která minulý týden s velkým úspěchem zazněla v Praze, provede Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Marka Štilce, který byl  asistentem dirigenta při pražském provedení, dvě části - předehru a árii Alviny v podání Petry Froese. Další nádherné árie a písně přednese sólista Metropolitní opery v N.Y. a milánské La Scaly - Štefan Margita. Posluchači se mohou těšit i na slavné Ave Maria!

23. 06.
2014

Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2014 zakončen orchestrálním koncertem

Třináctý ročník festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava byl úspěšně zakončen koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava, violoncellisty Jiřího Bárty a dirigenta Olivera Dohnányiho ve středu 18. června. V kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě zazněl za přítomnosti náměstka ministra kultury Miroslava Rovenského, primátora statutárního města Jihlavy Jaroslava Vymazala a dalších čestných hostů Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr a Janáčkova Sinfonietta.

Pozorovat i poslouchat špičkového českého violoncellistu Jiřího Bártu při hře je pro publikum vždy nezapomenutelným zážitkem. Dvořákův koncert zahrál s patřičnou úctou a zahleděný do kostelní klenby. Umělcův osobitý přednes dodal skladbě moderní nádech, za který si vysloužil dlouhý standing ovation s následným virtuózně efektním přídavkem. Janáčkova filharmonie Ostrava ve druhé části večera prokázala, že je zaslouženým nositelem skladatelova jména. Úvodní ,,prezidentské" fanfáry se rozlétly z balkónu nad vstupním portálem a pronikavý zvuk žesťů ohromil publikum. Oliver Dohnányi trefně využil prostorové i akustické možnosti nedávno zrekonstruovaného chrámu a v perfektní synchronizaci se sedícím orchestrem nachystal nevšední zážitek.

Letošní ročník festivalu byl věnován vazbám a vztahům Gustava Mahlera k české hudbě a českému prostředí. V rámci festivalu bude ještě uspořádána od 6. července v rodném domě v Kalištích u Humpolce výstava o Emě Destinnové. Festival Hudba tisíců měl letos mimořádně vysokou, takřka rekordní návštěvnost zejména z okruhu nejmladší posluchačské generace.

16. 06.
2014

15. června cyklovýlet po stopách Gustava Mahlera

Cyklovýlet po stopách Gustava Mahlera se vydařil! Tuto neděli se na trase Kaliště - Jihlava rozjel peleton 30 účastníků. Do cíle dojela jako první skupina vedená primátorem města Jihlavy Ing. Vymazalem, jsme moc rádi, že s ním tempo udržel i náš zástupce Marek Štilec.

05. 06.
2014

Neznámé písně i světové melodie v podání mladých pěvců

Úvodní koncert červnové části festivalu Hudba tisíců v zaplněném sále hotelu Gustav Mahler přinesl písňový večer Mahlerových současníků, následovníků či přátel v podání pěveckého mládí - Petra Froese, Tereza Nováková a Felix Rumpf za skvělého klavírního doprovodu zkušené Ladislavy Vondráčkové.

 

První polovina koncertu představila méně známý repertoár - o to atraktivnější i pro hojně zastoupenou nejmladší posluchačskou generaci, z čehož byli pořadatelé velmi potěšeni. Výběrem z písní Karla Goldmarka a Hugo Wolfa zahájila přehlídku krásných melodií zkušená sopranistka Petra Froese pocházející z Prahy a působící především v Německu. Zaujala svým vřelým až niterním projevem s přirozenou německou výslovností. Lyrickou polohu hlasu s plně otevřenými vokály předvedla zejména v písni Richarda Strausse Ruhe, meine Seele. Závěr svého uvedení věnovala ženě, a to Pauline Viardot, jako jedné z mála komponistek 19. století, lásce spisovatele Turgeněva. Německý barytonista Felix Rumpf navázal kultivovaným a sympaticky skromným přednesem bez přehnaných gest. V písni Hanse Rotta Das Abendglöcklein prokázal, že lyrická poloha hlasu je jeho parketa. Příběhy písní Alphonse Diepenbrocka na texty Goetha či Heineho vylíčil věrohodně a s patřičnou dramatičností (zejména oslavná Celebrität). Překvapením večera byla mladinká sopranistka Tereza Nováková, která je stejně jako Felix Rumpf laureátkou karlovarské pěvecké soutěže. Ojedinělým zabarvením hlasu přednesla pětidílný cyklus Písně soumraku J. B. Foerstera. Na pohled křehká dívka se s vervou prosadila v písni Opuštěná či předvedla propracované vrcholy frází v písni Jak krásný ten svět na Heineho text. Píseň Mahlerova přítele a spolupracovníka Bruno Waltera na závěr první poloviny večera pojala Tereza Nováková s operním nádechem, který naplno předvedla po přestávce v nesmrtelné árii Dvořákovy Rusalky. Jako Wagnerův Wolfram se blýskl Felix Rumpf  a především Petra Froese jako Smetanova Mařenka, které operní hlasový rejstřík vyloženě sedl. Árie z Lehárovy Veselé vdovy měla v jejím podání pravý operetní ,,šmrnc". Výkony v úvodní písňové části večera (mimochodem nahrávané na plánované CD) i v operních áriích, stejně tak vynikající klavírní spolupráce byly po přídavku oceněny vřelým potleskem zaplněného sálu.

22. 05.
2014

MF Dnes - příloha o festivalu Mahler Jihlava

mahler.png

Mladá fronta Dnes věnovala letošnímu ročníku festivalu Mahler Jihlava - Hudba tisíců speciální přílohu. Prohlédnout si ji můžete zde.

12. 05.
2014

Festival Mahler-Jihlava 2014

brozura.png

Nahlédněte do programové nabídky 13. ročníku festivalu HUDBA TISÍCŮ Mahler-Jihlava.

jihlava.cz
kr-vysocina.cz
mkcr.cz