Gustav Mahler Festival
Menu
Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2014 zakončen orchestrálním koncertem

Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2014 zakončen orchestrálním koncertem

Třináctý ročník festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava byl úspěšně zakončen koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava, violoncellisty Jiřího Bárty a dirigenta Olivera Dohnányiho ve středu 18. června. V kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě zazněl za přítomnosti náměstka ministra kultury Miroslava Rovenského, primátora statutárního města Jihlavy Jaroslava Vymazala a dalších čestných hostů Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr a Janáčkova Sinfonietta.

Pozorovat i poslouchat špičkového českého violoncellistu Jiřího Bártu při hře je pro publikum vždy nezapomenutelným zážitkem. Dvořákův koncert zahrál s patřičnou úctou a zahleděný do kostelní klenby. Umělcův osobitý přednes dodal skladbě moderní nádech, za který si vysloužil dlouhý standing ovation s následným virtuózně efektním přídavkem. Janáčkova filharmonie Ostrava ve druhé části večera prokázala, že je zaslouženým nositelem skladatelova jména. Úvodní ,,prezidentské" fanfáry se rozlétly z balkónu nad vstupním portálem a pronikavý zvuk žesťů ohromil publikum. Oliver Dohnányi trefně využil prostorové i akustické možnosti nedávno zrekonstruovaného chrámu a v perfektní synchronizaci se sedícím orchestrem nachystal nevšední zážitek.

Letošní ročník festivalu byl věnován vazbám a vztahům Gustava Mahlera k české hudbě a českému prostředí. V rámci festivalu bude ještě uspořádána od 6. července v rodném domě v Kalištích u Humpolce výstava o Emě Destinnové. Festival Hudba tisíců měl letos mimořádně vysokou, takřka rekordní návštěvnost zejména z okruhu nejmladší posluchačské generace.

Autor: admin
Vydáno: 23. 06. 2014