Festival byl zahájen!V úterý 18. května 2010 byl v Jihlavě zahájen devátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2010. V 15.00 vystoupil na náměstí Velký dechový orchestr Tutti, v němž hrají místní studenti ze Základní umělecké školy, s dirigentem Janem Noskem. Po slavnostním přijetí primátorem statutárního města Jihlavy Ing Jaroslavem Vymazalem, kterého se účastnila i delegace z partnerského města Heidenheim, byl představen v Oblastní galerii Vysočina originál známého portrétu Gustava Mahlera, jehož autorem je Emil Orlik.


V 18.00 se v Domě Gustava Mahlera za přítomnosti velvyslance Rakouska Dr Ferdinanda Trauttmansdorffa a ředitele Rakouského kulturního fóra Dr Floriana Hauga uskutečnila vernisáž výstavy Mahler a Vídeň. Na večerním slavnostním zahajovacím koncertu zazněla v mimořádně koncentrovaném a do detailu propracovaném provedení komorní verze Písně o zemi Gustava Mahlera. Jako sólisté se představili Dagmar Pecková a Jaroslav Březina. Komorní filharmonii Pardubice dirigoval Petra Altrichter.
Festival pokračuje koncertem ve čtvrtek 20. května. Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK s dirigentem Zdeňkem Mácalem zahraje Symfonie č. 1 Gustava Mahlera.
Autor: administrator
Vydáno: 19. 05. 2010
jihlava.cz
kr-vysocina.cz
mkcr.cz