Gustav Mahler Festival
Menu
Zpravodajství z festivalu
09.
10.2014
Štefan Margita 5. října Jihlava OZVĚNY FESTIVALU

Prohlédněte si v sekci Fotogalerie snímky z koncertu v kostele Povýšení sv. Kříže, autor Jan Černo


25.
09.2014
Štefan Margita 5. října v Jihlavě

Koncert "Ozvěny festivalu" , který se koná 5. října 2014 od 18,00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže připomene památku dirigenta Gerda Albrechta a pomůže rekonstrukci originálu notového materiálu opery Alfred,  Antonína Dvořáka. Z této neznámé opery, která minulý týden s velkým úspěchem zazněla v Praze, provede Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Marka Štilce, který byl  asistentem dirigenta při pražském provedení, dvě části - předehru a árii Alviny v podání Petry Froese. Další nádherné árie a písně přednese sólista Metropolitní opery v N.Y. a milánské La Scaly - Štefan Margita. Posluchači se mohou těšit i na slavné Ave Maria!


23.
06.2014
Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2014 zakončen orchestrálním koncertem

Třináctý ročník festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava byl úspěšně zakončen koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava, violoncellisty Jiřího Bárty a dirigenta Olivera Dohnányiho ve středu 18. června. V kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě zazněl za přítomnosti náměstka ministra kultury Miroslava Rovenského, primátora statutárního města Jihlavy Jaroslava Vymazala a dalších čestných hostů Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr a Janáčkova Sinfonietta.

Pozorovat i poslouchat špičkového českého violoncellistu Jiřího Bártu při hře je pro publikum vždy nezapomenutelným zážitkem. Dvořákův koncert zahrál s patřičnou úctou a zahleděný do kostelní klenby. Umělcův osobitý přednes dodal skladbě moderní nádech, za který si vysloužil dlouhý standing ovation s následným virtuózně efektním přídavkem. Janáčkova filharmonie Ostrava ve druhé části večera prokázala, že je zaslouženým nositelem skladatelova jména. Úvodní ,,prezidentské" fanfáry se rozlétly z balkónu nad vstupním portálem a pronikavý zvuk žesťů ohromil publikum. Oliver Dohnányi trefně využil prostorové i akustické možnosti nedávno zrekonstruovaného chrámu a v perfektní synchronizaci se sedícím orchestrem nachystal nevšední zážitek.

Letošní ročník festivalu byl věnován vazbám a vztahům Gustava Mahlera k české hudbě a českému prostředí. V rámci festivalu bude ještě uspořádána od 6. července v rodném domě v Kalištích u Humpolce výstava o Emě Destinnové. Festival Hudba tisíců měl letos mimořádně vysokou, takřka rekordní návštěvnost zejména z okruhu nejmladší posluchačské generace.2014a.jpg